Archiwum

03 07

Berlin 1936 : Rugby przed Igrzyskami XI Olimpiady

Rugby zostało oficjalnym sportem olimpijskim w 1900 roku podczas II Igrzysk w Paryżu, było nim w 1908 roku w Londynie, w 1920 roku w Antwerpii i ponownie w 1924 roku w Paryżu, po czym na Kongresie Olimpijskim w Pradze zostało zawieszone. Jednak najciekawszy turniej rugby został rozegrany w 1936 roku w Berlinie ... tylko, że ponad dwa miesiące przed Olimpiadą.

Adolf Hitler osobiście interesował się przygotowaniami, otworzył Igrzyska, a następnie śledził pilnie ich przebieg, impreza miała pokazać możliwości sportowe, organizacyjne i finansowe Niemiec. Po raz pierwszy w historii olimpiad nowożytnych znicz olimpijski zapalono od ognia przyniesionego z Grecji.

Władze III Rzeszy nie miały wpływu na dobór dyscyplin sportowych, a że zależało im na zorganizowaniu turnieju rugby zrobiły go w maju podczas gdy Olimpiada trwała od 1 do 16 sierpnia. Zaproszono reprezentacje Francji, Włoch i Rumunii, czwartą miał być zespół gospodarzy. Turniej został sprawnie i precyzyjnie zorganizowany, a rozgrywki na Stadionie Olimpijskim w Berlinie trwały niespełna tydzień. Pierwszego dnia rozegrano mecze półfinałowe losując pary Francja-Rumunia i Niemcy-Włochy, Francuzi pokonali Rumunów 25:5, również Niemcy wygrały 19:8 swój mecz z Włochami. Po dwóch dniach przerwy rozegrano mecze finałowe, w spotkaniu o III miejsce Włochy pokonały Rumunię 8:7, a w pojedynku o I miejsce Niemcy nieznacznie, bo 14:19 ulegli Francji prowadząc do przerwy 9:8.

Turniej berliński nie został wymieniony w liczącym ponad 1200 stron urzędowym sprawozdaniu Komitetu Organizacyjnego, nigdy też nie nadano rugby w Berlinie statusu dyscypliny pokazowej (były nimi baseball i szybownictwo). Chociaż był to największy z dotychczas rozegranych turniejów olimpijskich. Po turnieju Niemcy rozegrali jeszcze jeden mecz pokonując 20 maja Rumunię w Hamburgu 37:9. Ciekawostką jest fakt nieuznawania przez Francję ich meczu z Włochami jako oficjalnego, nie ma go w statystykach „Kogutów”. Jedynym akcentem rugby na XI Igrzyskach Olimpijskich był fakt przyznania Medalu Honorowego za płaskorzeźbę „Rugby Match", jej autorem był Niemiec Otto Rost.

Galeria

Komentarze

Artykuł nie ma komentarzy