Archiwum

10 07

Rodzina Rugby - Futbol australijski

Wakacje, a właściwie lipiec to dla większości rugbistów czas odpoczynku, wortal rugby.siedlce.pl przybliży Wam w tym czasie gry zbliżone do rugby zasadami, nazwą, bądź kształtem piłki. Witamy w Rodzinie Rugby!

 Futbol australijski popularnie  nazywany footy lub Aussie rules bardzo popularnyw Australiisport drużynowy, grany zazwyczaj na boiskach krykietowych przez dwie 18-osobowe drużyny owalną piłkąprzypominającą nieco piłkę do rugby. Obok krykieta jest to drugi "sport narodowy" Australii uprawiany we wszystkich stanach tego kraju, a coroczny "AFL Grand Final" (rozgrywany tradycyjnie we wrześniu na stadionie MCG w Melburne) jest jednym z największych wydarzeń sportowych tego kraju.

Futbol australijski jest grą nastawioną na świetne przygotowanie kondycyjne (zawodnicy przebiegają w meczu średnio ok. 20 km), szybkościowe, skocznościowe i fizyczne. Oprócz tego przykłada się wielką wagę do walorów technicznych graczy (precyzyjne kopanie czy kozłowanie owalnej piłki wymaga talentu popartego olbrzymią pracą). Do tego dochodzi zmysł strategiczny i taktyczny zawodników. Wyżej wymienione cechy, a także brak ograniczeń typu "linia spalonego" i olbrzymi plac gry (dwukrotnie większy od piłkarskiego) sprawiają, że futbol australijski należy do najszybszych i najbardziej widowiskowych sportów świata.

Oryginalny jest sposób liczenia zdobywanych "bramek". Bramki stanowią cztery pionowe słupki oddalone od siebie o 6.40 m. Goal (major score) - jest to akcja 6-punktowa, za strzelenie piłki pomiędzy dwa środkowe słupki (piłka musi być kopnięta). Trzeba dodać, że kopnięta piłka w drodze do bramki nie może dotknąć żadnego gracza, czy to swojego, czy rywala (może natomiast toczyć się i odbijać od murawy). Behind (minor score) - jest to akcja 1-punktowa, za: kopnięcie piłki w boczną bramkę, bezpośrednie trafienie w słupek środkowej bramki (i to niezależnie gdzie piłka po dotknięciu słupka poleci, w bramkę, czy w pole), wbicie piłki ręką do którejkolwiek bramki,  dotknięcie piłki - ale już po kopnięciu - przez któregokolwiek gracza zanim przekroczy linię bramkową.

Gdy jedna z drużyn zdobędzie "gola" (6 punktów), to sędzia wznawia grę ze środka boiska, natomiast po zdobyciu "behind" (1 punkt) to drużyna przeciwna wznawia grę ze swojego pola bramkowego.

Galeria

Komentarze

Artykuł nie ma komentarzy