Archiwum

22 07

Rodzina Rugby - Futbol gaelicki

Futbol gaelicki lub futbol irlandzki, jeden z irlandzkich sportów narodowych. Stanowi  połączenie rugby, koszykówki, piłki nożnej i siatkówki. Uważa się, że gra wywodzi się ze starożytnego irlandzkiego futbolu znanego jako caid, którego początki sięgają czasów średniowiecznych, choć nowoczesne zasady nie zostały określone aż do 1886 roku. Rozgrywki prowadzi Gaelic Athletic Association (GAA), federacja założona w 1887 roku, w tej chwili zrzesza ponad 2500 klubów. W futbol gaelicki gra się okrągłą piłką o obwodzie około 65 cm. Piłkę można kopać, kozłować i podbijać nogą. Gracze podają sobie piłkę przez kopnięcie nogą lub odbicie piłki ręką. W zespole jest 15 graczy, w tym jeden bramkarz. Sama bramka jest skrzyżowaniem bramiki do piłki nożnej i bramki do gry w rugby. Celem gry jest strzelenie w światło bramki (jak to się robi w piłce nożnej) za co otrzymuje się 3 punkty lub posłanie piłki nad poprzeczkę, pomiędzy słupy (jak to się robi w rugby) za co otrzymuje się 1 punkt.

Choć ta gra wydaje się być brutalna i agresywna, to równocześnie jest uważana za szlachetną, o dużej dozie fairplay. Dzieje się tak, gdyż w odróżnieniu do np. piłki nożnej, większość graczy to osoby o uniwersyteckim wykształceniu, które grały w akademickich klubach. Rozgrywki ligowe o Sam Maguire Cup trwają nieprzerwanie od 1928 roku.

Statystyki gry pokazują, że futbol gaelicki ma znacznie więcej kibiców niż jakakolwiek inna dyscyplina sportu w Irlandii, w 2005 roku na meczach tej dyscypliny było aż  34% ogólnej liczby kibiców podczas wszystkich imprez sportowych w Irlandii.

Galeria

Komentarze

Artykuł nie ma komentarzy