Archiwum

11 08

Rodzina Rugby - Futbol kanadyjski

Futbol kanadyjski jest jednym z najpopularniejszych sportów w Kanadzie. Pochodzi od angielskiego rugby i jest bardzo podobny do futbolu amerykańskiego. Są nieznaczne różnice w przepisach, z których jedną jest możliwość zdobywania pojedynczych punktów (single). Inne to większe boisko, 12 zamiast 11 graczy i 3 zamiast 4 punktów za przyłożenie. Różnice te wynikają z tego że zmiany w przepisach „College fotball” (rodzaj rozgrywek futbolowych prowadzonych przez drużyny amerykańskich uniwersytetów, college’ów i akademii wojskowych), które zostały wprowadzone na początku XX wieku nie zostały przejęte przez Kanadyjczyków, którzy nadal grają według starych przepisów. W Stanach Zjednoczonych ligi futbolu kanadyjskiego uznawane są niesłusznie za niższe ligi futbolu amerykańskiego. Ligą profesjonalną futbolu kanadyjskiego jest Canadian Football League, natomiast rozgrywki uniwersyteckie nazywane są CIS football. Pierwsze zapiski o futbolu kanadyjskim pochodzą z 1861 roku kiedy mecz rozegrały drużyny University Toronto i University College.

W czasie sezonu ligowego Canadian Football League (powołana w 1958 roku), obejmującego 19 tygodni, zaczynającego się w Dniu Kanady (1 lipca), a kończącego na początku listopada, każdy zespół (a jest ich 8) rozgrywa 18 meczów (1 mecz tygodniowo i 1 tydzień odpoczynku). W listopadzie, po zakończeniu regularnego sezonu, sześć zespołów uczestniczy w play-off trwającym 3 tygodnie zakończonym meczem o Puchar Greya.

Puchar Greya został ufundowany przez Gubernatora Generalnego Kanady Alberta Greya w 1909 dla zespołu, który zdobył Mistrzostwo Kanady Seniorów w Futbolu. Z biegiem lat puchar i mistrzostwa zaczęły być znane jako Puchar Greya i od 1954 roku przyznawany jest wyłącznie zespołom zawodowym.

Galeria

Komentarze

Artykuł nie ma komentarzy