Archiwum

06 08

Rodzina Rugby - Liga rugby

Rugby League czyli Liga Rugby to zawodowe rugby 13-osobowe,  popularne w Australii,północnej Anglii, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei,południowej Francji, Walii i Stanach Zjednoczonych.

Historia Rugby League jest blisko spokrewniona z rozwijaniem zasad piłki nożnej i Rugby Union (Związku Rugby). W roku 1895, w wyniku sporu o płace zawodników, kluby z północy, które popierały zawodowstwo wystąpiły ze Związku zakładając Northern Rugby Union nazwany później Rugby League. Liczbę zawodników zmniejszono do 13 (stąd częsta nazwa „trzynastki”), zmieniono numery zawodników i częściowo przepisy tworząc nową grę. Zawodnicy wychodzący od początku na boisko mają numery od 1 do 13, rezerwowi od 14 do 17. Drużyna składa się z dwóch podstawowych formacji - obrony (numery 1 - 7) i ataku (numery 8 - 13).

Gra polega na podawaniu owalnej piłki ręką lub nogą przy czym podania ręką do przodu są zabronione. Punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika (4 punkty), za celny strzał (tzw. field goal) na bramkę w kształcie litery H, z poprzeczką umieszczoną na wysokości 3 metrów, ponad którą piłka musi być przerzucona (1 punkt). Po przyłożeniu następuje tzw. podwyższenie (skuteczne jest warte 2 punkty), piłkę ustawia się na podstawce na linii prostopadłej do linii końcowej boiska i przebiegającej przez miejsce w którym wykonano przyłożenie, ale w dowolnej odległości od słupów - z tego miejsca kopacz musi trafić w bramkę ponad poprzeczką. Jest to gra o sześciu szarżach, próbach rozgrywania piłki, drużyna w posiadaniu piłki może podjąć ich sześć starając się zdobyć punkty. Jeśli atakowi nie uda się zdobyć przyłożenia ani kopnąć na bramkę po sześciu kolejnych próbach, traci posiadanie piłki na rzecz drużyny przeciwnej.

Galeria

Komentarze

Artykuł nie ma komentarzy