Archiwum

30 07

Rodzina Rugby - Rugby plażowe

Rugby plażowe to odmiana gry nie posiadająca ogólnych przepisów, a mimo to zdobywająca sobie coraz większą popularność. Powstają kluby plażowego rugby, narodowe i międzynarodowe federacje, które powoli będą pracowały nad ujednoliceniem przepisów. Rugby plażowym zaczęła interesować się również IRB (International Rugby Board), która chce przejąć kontrolę nad tą odmianą gry.  

Obecnie wykorzystywane jest pole do gry w rugby w pomniejszeniu, wymiary wahają pomiędzy 30-50 metrów długości, 20-35 metrów szerokości, natomiast pola punktowe mierzą od 3 do 7 metrów. Znacznie mniejsza jest też liczba zawodników, na polu gry może być ich od 3 do 7 plus dodatkowo od 1 do 5 rezerwowych. Czas gry liczy od 5 do 7 minut i jest podzielony na dwie połowy z minutową przerwą, maksymalnie uproszczono też system punktacji, który zwykle sprowadza się  do 1 punktu za przyłożenie. W rozgrywkach używa się specjalnych piłek o jaskrawych kolorach i lepszej przyczepności, zwykle nie stosuje się bramek co pozwala na zorganizowanie meczy praktycznie w każdym miejscu gdzie jest piasek. Zawodnicy grają w strojach do rugby, ale bez butów i getrów, ale dopuszcza się grę jedynie w szortach lub strojach kąpielowych.

Sport jest na tyle widowiskowy, że coraz częściej organizuje się turnieje na sztucznych plażach usypanych w centach dużych miast, a także na stadionach, które wysypuje się tonami piasku. Zawody mają różną rangę od lokalnych po międzypaństwowe z udziałem reprezentacji narodowych.

Rozgrywki plażowego rugby na świecie zaczęto organizować dopiero w połowie lat osiemdziesiątych, w Polsce pierwsze turnieje odbyły się w 2000 roku na Wybrzeżu, a najstarszym nieprzerwanie rozgrywanym  turniejem są Otwarte Mistrzostwa Siedlec w Rugby Plażowym, których pierwsza edycja odbyła się w 2002 roku. W tym roku przypada X, jubileuszowa impreza, która powinna być rozegrana w dniach 30-31 lipca nad siedleckim Zalewem.

Galeria

Komentarze

Artykuł nie ma komentarzy