Kalendarium Siedleckiego Rugby

1979    Przy Wojewódzkiej Federacji Sportu z inicjatywy jej prezesa Jerzego Matwiejczuka powstaje sekcja rugby. Pierwszym trenerem zostaje współzałożyciel sekcji Henryk Niedziółka, wcześniej zawodnik Mazovii Mińsk Mazowiecki i AZS AWF Warszawa. 09.09 na boisku przy Szkole Podstawowej nr 3 odbywa się pierwszy trening, zawodnicy to w większości uczniowie klas VII i VIII.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1980            Powstają drużyny juniorów U-19 i kadetów U-17. 15.04 WFS rozgrywa pierwszy mecz w lidze juniorów z AZS Warszawa i przegrywa na wyjeździe 3:33, pierwsze punkty dla siedlczan zdobywa Krzysztof Gruda. Siedlce są gospodarzem meczu kadetów Polska - NRD (16:7).

1981    Za wcześnie na sukcesy...

1982    Pierwsi zawodnicy z Siedlec zostają powołani do kadry kadetów. Krzysztof Leonik (II miejsce wśród zawodników) i Henryk Niedziółka (IV miejsce wśród trenerów) pojawiają się wśród laureatów Plebiscytu Tygodnika Siedleckiego na Najpopularniejszego Sportowca i Trenera województwa siedleckiego.

1983            Powstaje zespół seniorów zgłoszony do rozgrywek II ligi (tylko 3 zawodników ukończyło 19 lat), debiutuje 13.03 na Turnieju Otwarcia Sezonu w Sochaczewie. Pierwszy mecz przegrywa 4:16 z AZS AWF Warszawa. W maju w Siedlcach jest realizowany film Rugby w szkole, jego bohaterami są uczniowie SP 3. Kadeci zdobywają brązowy medal podczas finałów Mistrzostw Polski rozegranych w Siedlcach. Janusz Jaroszewicz zostaje kierownikiem drużyny.

1984    Henryk Niedziółka zostaje II trenerem reprezentacji juniorów (był nim przez 2 lata). W Siedlcach rozgrywane są półfinały Mistrzostw Polski Juniorów, wygrywa je zespół WFS awansując do finału. W finałach w Poznaniu juniorzy zdobywają pierwszy złoty medal wygrywając kolejno 13:12 z Ogniwem Sopot, 9:4 z Bobrkiem Bytom i 8:6 z Budowlanymi Olsztyn.

1985    Kadeci przywożą złote medale z finałów XII Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Sokołowie Małopolskim. W Siedlcach i Sokołowie Podlaskim rozgrywane są Finały Mistrzostw Polski Juniorów, siedlczanie zajmują w nich dopiero V miejsce. WFS organizuje towarzyski mecz rugby  seniorów Polska - NRD (22:4).

1986            Rugbiści przechodzą pod patronat Robotniczego Klubu Sportowego Vis. Kadeci zdobywają brązowy medal na  XIII Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży, której finały rozegrano w Sulejowie. W klubie powstaje drużyna młodzików U-15. Seniorzy zdobywają młodzieżowe Mistrzostwo Polski i awansują do I ligi. PZR wybiera Henryka Niedziółkę Trenerem Roku.

1987    W pierwszym spotkaniu I ligi Vis ulega w Łodzi Budowlanym 3:24, pierwsze punkty zdobywa Krzysztof Leonik. Kadeci sięgają po złoto XIV Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Wadowicach. Juniorzy przywożą złote medale z Mistrzostw Polski Juniorów w Sulejowie. Vis jako beniaminek zajmuje VII miejsce w liczącej dziesięć zespołów ekstraklasie. Seniorzy grają w finale Pucharu Polski ulegając faworyzowanemu Ogniwu Sopot 9:45.

1988    VIS zajmuje IX miejsce w ekstraklasie otrzymując Puchar Fair Play za czystość w grze. Ukazuje się  pierwszy numer Ogólnopolskiego Magazynu Sympatyków Rugby Rugbuś.

1989        Zespół seniorów prowadzi Jerzy Matwiejczuk. Rugbiści Vis opuszczają I ligę. Na  stanowisko szkoleniowca seniorów wraca po zakończeniu sezonu Henryk Niedziółka. W pierwszym Pucharze Rugbusia rankingu na najlepszego siedleckiego rugbistę wygrywa Zbigniew Koper.   

1990         RKS Vis organizuje mecz FIRA grupy A Polska - ZSRR (12:31). Kadeci zdobywają brązowy medal podczas XVII Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Poznaniu. Seniorzy wygrywają wszystkie mecze i ponownie awansują do I ligi.

1991    Opiekę na sekcją rugby przejmuje Klub Sportowy MOSiR, Robotniczy Klub Sportowy Vis zawiesza działalność.

1992    Klub po raz pierwszy i ostatni wystawia dwie drużyny seniorów, pierwszy zespół gra w I lidze, a rezerwy i juniorzy w II lidze. Seniorzy opuszczają ekstraklasę.

1993            Rugbiści przechodzą do Miejskiego Klubu Sportowego Pogoń, który powstał z połączenia MOSiRu z MZKS Pogoń. Pracę z drużynami kadetów i młodzików  rozpoczyna Dariusz Jaroszewicz, po nim zespoły przejmuje Ryszard Kalaciński. Seniorzy awansują do I ligi. PZR wybiera Dariusza Jaroszewicza Rugbistą Roku.

1994    Z pracy trenera rezygnuje Ryszard Kalaciński, drużyny przejmuje Grzegorz Pliszka. Powstaje drużyna żaków U-13. Trener Henryk Niedziółka rezygnuje z pracy z seniorami i juniorami przekazując zespoły gruzińskiemu zawodnikowi Davidowi Tchavlishvili. Siedlce są gospodarzem Mistrzostw Polski kadetów. XV lat rugby w Siedlcach, z tej okazji rozegrano mecz WFS Veterans - Reszta Polski. W wypadku samochodowym ginie Stanisław Wasiak. Pogoń organizuje mecz FIRA seniorów Polska - Belgia (50:13). Ukazuje się pierwsza odznaka sekcji rugby. Seniorzy kolejny raz opuszczają ekstraklasę.

1995            Grzegorz Pliszka rezygnuje z pracy z grupami młodzieżowymi, zespoły przejmuje David Tchavlishvili. Rozgrywany jest pierwszy Memoriał im. Stanisława Dzidka Wasiaka, w dwumeczu z Budowlanymi Łódź grają juniorzy i weterani, Powstaje drużyna mini żaków U-11. Rozgrywane są jest dwa mecze juniorów reprezentacji Polska - Ukraina (dwa zwycięstwa 6:5 i 22:10). Seniorzy awansują do I ligi, ale wycofują się z rozgrywek.

1996    Trener Tchavlischvili nie wraca już do Siedlec, drużyny seniorów, juniorów i kadetów przejmuje Jerzy Matwiejczuk. Pierwszy zespół zdobywa Mistrzostwo Polski Serii B. Trenerem młodzików, żaków i mini żaków zostaje Arkadiusz Mączka.

1997            Siedlczanie po raz pierwszy startują w Mistrzostwach Polski Siódemek zajmując IV miejsce. Juniorzy po 10 latach zdobywają ponownie tytuł Mistrza Polski podczas finałów w Gdańsku. Seniorzy dostają od Polskiego Związku Rugby propozycję gry w I lidze, ale ją odrzucają.

1998    W Siedlcach rozgrywany był turniej Mistrzostw Polski 7 jako Memoriał im. Stanisława Wasiaka. Juniorzy zdobywają srebro na Mistrzostwach Polski w Lublinie. Dariusz Jaroszewicz zostaje rugbistą X-lecia w podsumowaniu dziesięciu edycji Pucharu Rugbusia. Z funkcji kierownika drużyny rezygnuje Janusz Jaroszewicz, jego obowiązki przejmuje Grzegorz Pliszka.

1999    Rugby w Siedlcach ma XX lat !!! W Siedlcach rozgrywany jest jeden z turniejów Mistrzostw Polski Makroregionów. Seniorzy zajmują III miejsce w Pucharze Polskiego Związku Rugby w Siódemkach. Pogoń organizuje Festyn Rugby, w którym prezentują się wszystkie zespoły trenujące w klubie od mini żaka do old boja. Czytelnicy Tygodnika Siedleckiego, Kuriera Siedleckiego i Rugbusia wybierają Marka Kisielińskiego Rugbistą XX lecia. W Siedlcach rozegrano Mistrzostwa Polski 7 (jako Memoriał), Pogoń zajmuje w nich IV miejsce.

2000    Pracę z drużynami żaków i mini żaków rozpoczyna Paweł Narojek. W Siedlcach zostaje rozegrany jeden z trzech turniejów Mistrzostw Polski 7 (jw.). Polski Związek Rugby wybiera wychowanka Pogoni Rafała Fedorowicza Rugbistą Roku. Reprezentacja Mazowsza (kadetów) w której grało 6 zawodników Pogoni zdobywa tytuł Mistrza Polski Regionów.

2001    Pracę z drużynami żaków i mini żaków rozpoczyna Mariusz Myrcha. Reprezentacja Mazowsza (kadetów) w której grało 4 zawodników Pogoni zdobywa tytuł wicemistrza Polski Regionów. W prowadzenie drużyny seniorów włącza się Adrian Miałkowski. W Siedlcach zostaje rozegrany jeden z czterech turniejów Mistrzostw Polski 7 (jw.). Seniorzy wywalczyli w nich brązowe medale, pierwsze w historii klubu krążki w tej kategorii wiekowej.

2002    Rusza strona internetowa sekcji www.rugby.siedlce.pl. Po raz pierwszy rozegrano Mistrzostwa Siedlec w Rugby Plażowym, w czterech kategoriach startowało 36 drużyn. Juniorzy prowadzeni przez Adriana Miałkowskiego zdobywają srebro na Mistrzostwach Polski w Poznaniu. We wrześniu odbywa się  Puchar Polski U23 7 (jw.), Pogoń zajmuje w nim III miejsce. Po rundzie jesiennej z pracy z zespołem seniorów rezygnuje Jerzy Matwiejczuk, trenerem zostaje dotychczasowy drugi szkoleniowiec Adrian Miałkowski.

2003    Pogoń zajmuje III miejsce w Mistrzostwach Polski Dzieci i Młodzieży, mini żacy plasują się na miejscu VI, żacy na II, a młodzicy na III. Po długiej przerwie seniorzy awansują do I ligi. Odbywają się II Mistrzostwa Siedlec w Rugby Plażowym. W Siedlcach rozegrano Puchar Polski "7" (jw.), Pogoń zajmuje III miejsce w imprezie. Z funkcji kierownika drużyny rezygnuje Grzegorz Pliszka, jego obowiązki przejmuje Piotr Wedziuk. Piotr Szewczyk rozpoczyna pracę z kadetami. Dariusz Jaroszewicz zostaje rugbistą XV-lecia w podsumowaniu piętnastu edycji Pucharu Rugbusia.

2004    Młodzi rugbiści Pogoni zdobywają złote medale Mistrzostw Polski Dzieci i Młodzieży, seniorzy nie utrzymują się w I lidze. Rugbiści rozgrywają mecz pokazowy w przerwie Zmagań Miast turnieju realizowanego przez TVN. Odbywają się III Mistrzostwa Siedlec w Rugby Plażowym. Rugby w Siedlcach obchodziło XXV lat. Na budynku Gimnazjum nr 3 zostaje odsłonięta tablica upamiętniająca pierwszy trening sekcji rugby sprzed ćwierćwiecza. Głównym punktem trwającej 29 godzin jubileuszowej imprezy był 25 godzin mecz rugby zgłoszony do Księgi Rekordów Guinnessa. Po dziesięciu latach nieregularnych spotkań powstaje drużyna WFS Siedlce Veterans. Pracę z mini żakami rozpoczyna Marek Mirosz. Młodzicy zwyciężają w I Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Rugby 7. Na hali rozgrywany jest Turniej Niepodległości w touch rugby. Z funkcji kierownika sekcji zrezygnuje Piotr Wedziuk, jego obowiązki przejmuje Adrian Miałkowski.

2005    Kolejna reorganizacja szkolenia, Piotra Szewczyka zastępują Piotr Wedziuk i Gerard Miałkowski, Marek Mirosz zostaje trenerem kadetów, a Arkadiusz Mączka młodzików. Wychodzi książka Walka o przetrwanie o historii siedleckiego rugby. Młodzi rugbiści bronią tytułu Mistrza Polski Dzieci i Młodzieży. Młodzicy drugi raz wygrywają Międzywojewódzkie Mistrzostwa w Rugby 7. Seniorzy awansują do I ligi, a od nowego sezonu pracę z nimi rozpoczyna Rafał Fedorowicz, Adrian Miałkowski zostaje trenerem juniorów. Kadeci zdobywają złoto na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Odbywają się IV Mistrzostwa Siedlec w Rugby Plażowym i I Mistrzostwa Mazowsza. W Siedlcach rozgrywany jest Puchar Polski 7 (jw.), Pogoń zajmuje II miejsce w imprezie. Seniorzy z Agnieszką Rylik biorą udział w nagraniu programu o rugby dla Dzień Dobry TVN. Na hali rozgrywany jest II Turniej Niepodległości. W Siedlcach odbywa się Ogólnopolski Staż Kadetów.

2006    Na początku roku z trenowania I zespołu rezygnuje Rafał Fedorowicz, jego obowiązki przejmuje Gerard Miałkowski, który wcześniej zostaje kierownikiem drużyny. W Siedlcach odbywa się Ogólnopolski Staż Kadetów. Młodzi rugbiści zdobywają tytuł Wicemistrza Polski Dzieci i Młodzieży. Seniorzy nie zdołali utrzymać się w I lidze, zostaje podjęta decyzja o odmłodzeniu zespołu. W czerwcu Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze wybiera nowy Zarząd klubu, na którego czele staje Grzegorz Pliszka. Arkadiusz Mączka zostaje dyrektorem, a Adrian Miałkowski wicedyrektorem klubu, a Gerard Miałkowski kierownikiem obiektów. Odbywają się V Mistrzostwa Siedlec w Rugby Plażowym. Kadeci zdobywają brązowe medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, a juniorzy zajmują VII miejsce w finałach MPJ. Seniorzy wygrywają turniej o Puchar Polski w Rugby 7. We wrześniu ruszyła nowa strona sekcji www.rugby.siedlce.pl. Po Marku Miroszu kadetów i młodzików prowadzili Arkadiusz Mączka i Wojciech Plichta. W szkoleniu najmłodszych adeptów rugby Piotra Wedziuka zastąpił Mariusz Siwiec. Rozgrywany jest II Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży. Od października rusza autorski program Pogoni w Telewizji Siedlce. Podczas remontu hali w Publicznym Gimnazjum nr 2 rozgrywany jest III Turniej Niepodległości. W grudniu do Siedlec przyjeżdża 120 zawodników na drugi w 2006 roku Ogólnopolski Staż Kadetów.

2007    Na przełomie kwietnia i maja odbyło się zgrupowanie reprezentacji Mazowsza kadetów, która po raz czwarty zdobyła mistrzostwo Polski. 19.05 na boisku przy ul. Wojskowej 5 rozegrano mecz Pucharu Narodów Europy seniorów Polska - Malta (36:3) transmitowany na żywo w Polsat Sport. Imprezy towarzyszące to finały Mistrzostw Polski Dzieci i Młodzieży (IV miejsce Pogoni) i zgrupowanie kadry młodzieżowej. Sekcja poniosła dużą stratę, w maju spłonął magazyn ze sprzętem sportowym i pamiątkami, a ubezpieczająca klub Warta nie wypłaciła odszkodowania. W lipcu Ośrodek Sportu i Rekreacji przejął od Pogoni administrację obiektami miejskimi, klub pozostał tylko z wynajętym lokalem biurowym. Zaprzestano produkcji Magazynu Sportowego Pogoń. Rozegrano VI Mistrzostwa Siedlec w Rugby Plażowym. Kadeci wrócili z VI miejscem z finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, przed nowym sezonem do sztabu szkoleniowego dołączył Paweł Kuligowski (założycie sekcji rugby w UKS Jedynka). Natomiast w drużynie żaków Mariusza Siwca zastąpił Paweł Kulik (założycie sekcji rugby w UKS Rawa). W sierpniu rozegrano finały Mistrzostw Polski Juniorów, Pogoń zajęła w nich ostatnie miejsce, trener Adrian Miałkowski wyjechał do Anglii, drużynę prowadzili Paweł Narojek i Gerard Miałkowski. Na pocieszenie seniorzy ponownie wygrali zawody o Puchar Polski 7. Nastąpiła zmiana na stanowisku trenera seniorów, drużynę mieli poprowadzić Marek Mirosz i Paweł Narojek, pierwszy z trenerów nie pogodził pracy z grą  w Budowlanych Łódź, drugi poprowadził więc zespół samodzielnie. Zarząd klubu nawiązał wspólpracę z Sokołem Lwów i pozyskał fundusze unijne na projekt Opracowanie wspólnych metod szkolenia sportowego pomiędzy klubami sportowymi miasta Siedlce i Lwowa na bazie sekcji rugby. W ramach projektu do końca roku odbyły się Konsultacja Szkoleniowa i Otwarte Mistrzostwa Mazowsza Dzieci. Listopad przyniósł IV Turniej Niepodległości rozgrywany w Szkole Podstawowej nr 5 i Publicznym Gimnazjum nr 1. Marek Mirosz został wybrany przez PZR najlepszym zawodnikiem minionego roku. 

2008    W styczniu goszczono reprezentację Polski juniorów, a następnie reprezentację Mazowsza kadetów. Między nimi zrealizowano dwie kolejne imprezy w ramach projektu Zimowa Konsultacja Szkoleniowa i Międzynarodowy Turniej Otwarcia dla Dzieci. Seniorzy kolejny raz awansowali do I ligi. Młodzicy, zacy i mini zacy zdobyli brązowe medale Mistrzostw Polski Dzieci i Młodzieży. Kadeci zajęli VI miejsce w finałach Olimpiady, a juniorzy nia awansowali do finałowej ósemki. Rozegrano VII Mistrzostwa Siedlec w Rugby Plażowym. Romuald Czaplicki i Tomasz Baliński zastąpili Gerarda Miałkowskiego na stanowisku kierownika drużyny. Drużynę seniorów ponownie miał poprowadzić Marek Mirosz, skład wzmocnili Ukraińcy i Gruzini co wcale nie pomogło Pogoni. Natomiast zrezygnowano z wystawienia zespołu juniorów wypożyczając zawodników do ościennych klubów. W kolejnej edycji Pucharu Polski 7 Pogoń zajmuje III miejsce. Rozegrano V Turniej Niepodległości. Podsumowanie XX Pucharów Rugbusia, nie zmieniło lidera, którym pozostawał Dariusz Jaroszewicz.

2009    W styczniu ponownie goszczono reprezentację Polski juniorów, po niej kadrę Mazowsza kadetów, a następnie uczestników Ogólnopolskiej Konsultacji Kadr Wojewódzkich. W drużynie mini żaków Michał Mirosz zastąpił Pawła Kulika, ale trenerem był tylko do końca sezonu. Reorganizacja rozgrywek ligowych spowodowała spadek trzech drużyn z I ligi, seniorzy, którzy według starych zasad mogli się utrzymać kolejny raz zostali zdegradowani. Kadeci mogli grać o złoto OOM, ale brak spójności przepisów PZR z przepisami Ministerstwa Sportu spowodował przyznanie Pogoni walkowera w wygranym meczu z Orkanem i tylko IV miejsce w imprezie. Po finałach juniorów, kadetów i młodzików prowadzili Wojciech Plichta i Paweł Kuligowski. Szereg imprez zorganizowano w ramach obchodów XXX lecia rugby w Siedlcach, była wystawa fotograficzna Twarda Gra, wystawa dorobku sekcji w Muzeum Regionalnym, projekcja filmu Rugby w szkole, międzynarodowy turniej weteranów, Gala Rugby z podsumowaniem jubileuszy, mnóstwo gadżetów, a także druga część książki Walka o przetrwanie. Nie zabrakło VIII Mistrzostwa Siedlec w Rugby Plażowym i VI Turnieju Niepodległości. Marek Mirosz zrezygnował z trenowania seniorów, ponownie zastąpił go Paweł Narojek, pomagał mu Grzegorz Pliszka.

2010    W czasie Wigilii wymyślono nową imprezę, mecz rugby w Nowy Rok, w pierwszym uczestniczyło ponad trzydziestu graczy. Wiosną ruszyła promocja Walecznych (nazwa wyłoniona w konkursie) Pogoń Siedlce, wykonano gadżety firmowe, flagi i szturmówki, reklama rugby pojawiła się na telebimach. Od marca do kwietnia w Muzeum Regionalnym można było oglądać wystawę piłek do rugby zatytułowaną Wielkanocna Gra. W kwietniu w Publicznym Gimnazjum nr 3 spotkali się zawodnicy, którzy trzydzieści lat wcześniej rozegrali pierwszy mecz. Kadeci zajęli IV miejsce w finałach Olimpiady i Mistrzostw Polski w Rugby 7, juniorzy VI w mistrzostwach Polski, a młodzicy, żacy i mini żacy IV miejsce w Mistrzostwach Polski Dzieci i Młodzieży. Rozegrano IX Mistrzostwa Siedlec w Rugby Plażowym. Przed sezonem doszło do całkowitej wymiany kadry szkoleniowej, Zarząd powierzył obowiązki trenera seniorów Stanisławowi Wieciorkowi, trenera juniorów, kadetów i młodzików Gerardowi Miałkowskiemu oraz Dariuszowi Jaroszewiczowi (którego zastąpił Cezary Księżopolski), natomiast rezygnującego Mariusza Myrchę zastąpił Piotr Wedziuk z Grzegorzem Muszyńskim i Emilem Myrchą. Zmiany spowodowały praktyczny rozkład grup młodzieżowych. Zorganizowano VII Turniej Niepodległości, tym razem bez udziału gimnazjów. W końcu roku sztab seniorów powiększył się do trzech szkoleniowców, dołączyli Gerard Miałkowski i Jerzy Matwiejczuk. 

2011    Kadra Polski juniorów ponownie zawitała do Siedlec. Po sześciotygodniowej przerwie, 01.03 ruszyła strona www.rugby.siedlce.pl jako oficjalny wortal siedleckich weteranów, a od lipca Miejskiego Klubu Rugby. W rundzie wiosennej MKS Pogoń przeżywał głęboki kryzys organizacyjny: mini żacy, żacy i młodzicy zgłosili się, ale nie wzieli udziału w turnieju finałowym Mistrzostw Polski Dzieci i Młodzieży, młodzicy zgłosili się, ale nie wzięli udziału w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Rugby 7, kadeci zgłosili się, ale nie wzięli udziału w barażu do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, juniorzy zgłosili się, ale nie wzieli udziału w Mistrzostwach Polski 7, młodzieżowcy zgłosili się, ale nie wzięli udziału w Mistrzostwach Polski 7, seniorzy zgłosili się, ale nie wzięli udziału w Mistrzostwach Polski 7. W trosce o przyszłość siedleckiego rugby, którego los w rękach Pogoni nie wróżył najlepiej, 21.07 został założony Miejski Klub Rugby. Zaczynając od żaków i młodzików po roku działalności klub mał także drużyny mini żaków i kadetów. Zmobilizowało to do działania MKS Pogoń, tak więc za kilka lat z dwóch klubów zacznie powstawać silna drużyna ligowa.