News

10 05

Matthew Bloxam - Twórca legendy

William Webb Ellis legendę twórcy rugby zawdzięcza urzędnikowi sądowemu, antykwariuszowi i archeologowi amatorowi w jednej osobie, Matthew Bloxam, bo o nim mowa, jako jedyny opisał wyczyn Ellisa zapewniając mu, a po części i sobie nieśmiertelność.

Matthew Holbeche Bloxam urodził się 12 maja 1805 w Rugby i tam zmarł 24 kwietnia 1888. W latach 1813 - 1820 uczęszczał do Rugby School gdzie zetknął się z Ellisem uczącym się tam w latach 1816 - 1825 choć go nie pamiętał. Po ukończeniu szkoły rozpoczął karierę prawnika, ale w tej dziedzinie sukcesu nie odniósł, w 1831 roku przyjął więc posadę urzędnika sądowego, którym był przez kolejne 40 lat. W pamięci mieszkańców zapisał się jako antykwariusz i archeolog amator, największym jego sukcesem było odkrycie w 1836 roku pozostałości rzymskiego miasta Tripontium w okolicach Rugby. Jego wykopaliska można dziś oglądać w gmachu nowej biblioteki wzniesionej w 2000 roku.

W październiku 1876 roku polemizując z twierdzeniem, że bieg z piłką jest kontynuacją tradycji starożytnej napisał list do wydawanego przez Rugby School pisma Meteor opisując przypadek Ellisa. Według niego wydarzenie to miało miejsce 7 kwietnia 1823 w Rugby School, uczeń William Webb Ellis w czasie meczu futbolowego wziął piłkę w ręce i pobiegł z nią do bramki przeciwnika, a najważniejsze zrobił to jako pierwszy w nowożytnej historii. Bloxam powoływał się przy tym na anonimowe źródło, którego jednak nie ujawnił, być może był nim jego brat Jan chodzący razem z Ellisem do szkoły. Swoje twierdzenie nieznacznie rozbudował w kolejnym liście opublikowanym w Meteorze w grudniu 1880 roku.

Artykuły nie wzbudziły większej sensacji i nikt nie wypytał Bloxama o szczegóły, bomba wybuchła dopiero w 1895 roku gdy dawni uczniowie Rugby School utworzyli komisję do zbadania historii gry w rugby. Absolwentów Rugby School pytano o poszczególne elementy gry i przepisy, a także o samego Ellisa uzyskują dość niejasne, a czasami sprzeczne odpowiedzi. Raport z tych badań opublikowano dwa lata później. Większość absolwentów uczęszczała do szkoły w latach 1830 - 1840, jedynymi współczesnymi Ellisowi byli bracia Thomas i John Harris, którzy uczyli się w latach 1819 - 1832, pamiętali go ale nic nie wiedzieli o jego wyczynie. Jedynym śladem były dwa artykuły Bloxama w szkolnym Meteorze.

Wersja, że Ellis był pierwszym biegnącym z piłka zawodnikiem jest więc bardzo uproszczona, jego wyczyn nie był znany nawet w Rugby gdzie bieganie z piłką zostało dozwolone dopiero w 1841 roku. Nie można było spytać Ellisa czy tego dokonał, a także Bloxama skąd zdobył informacje do artykułów, w 1895 roku obaj niestety nie żyli.

Galeria

Komentarze

Artykuł nie ma jeszcze komentarzy

dodaj komentarz
  • Nick:
  • Tytul:
  • Treść:
  • Pozostało znaków:150