Liga Gimnazjalna

Zarząd Szkolnego Związku Sportowego w Siedlcach na wniosek Miejskiego Klubu Rugby podjął decyzję o włączeniu rugby do cyklu współzawodnictwa sportowego gimnazjów.

Od listopada 2011 roku Miejski Klub Rugby przygotowywał się do wprowadzenia rugby do cyklu współzawodnictwa sportowego gimnazjów. Organizacja pięciu turniejów poprzedziła start pierwszego sezonu Gimnazjalnej Ligi Rugby Tag, rozegrano dwa turnieje eliminacyjne i turniej finałowy. W rozgrywkach uczestniczyło 8 drużyn z Siedlec i gminy Siedlce, a pierwszym mistrzem została drużyna Publicznego Gimnazjum nr 4 wyprzedzając gimnazja nr 2 i nr 5. W trakcie sezonu 2011/2012 Miejski Klub Rugby złożył w Powiatowym Szkolnym Związku Sportowym regulamin rozgrywek i inne dokumenty z wnioskiem o włączenie rugby do cyklu współzawodnictwa sportowego gimnazjów. W czerwcu 2012 roku Zarząd SZS jednomyślnie przegłosowano decyzję o dołączeniu rugby do dyscyplin punktujących w systemie współzawodnictwa sportowego gimnazjów.

W roku szkolnym 2012/2013 ruszył drugi sezon Ligi Gimnazjalnej, cykl rozgrywek składający się z czterech turniejów eliminacyjnych i turnieju finałowego. W Siedlcach zwyciężyło Publiczne Gimnazjum nr 5 przed nr 2 i nr 1, w Powiecie Iganie Nowe przed Paprotnią i Stokiem Lackim. Udział wzięło 13 drużyn, 8 z Miasta Siedlce, 4 z Powiatu Siedleckiego i 1 z Powiatu Sokołowskiego.

W roku szkolnym 2013/2014, w trzecim sezonie rozgrywek zwyciężyło Publiczne Gimnazjum nr 1, przed nr 5 i nr 2 (Miasto Siedlece) oraz Gimnazjum w Paprotni przed Iganiami Nowymi i Pruszynem (Powiat Siedlecki). Udział wzięło 12 drużyn, 7 z Miasta Siedlce i 5 z Powiatu Siedleckiuego.

W nowym roku szkolnym 2014/2015 czwarty sezon rozgrywek rozpocznie się wiosna 2015. Liga będzie składała się z trzech turniejów rozgrywanych na hali, plaży i Orliku. Siedlce są trzecim po Łodzi i Gdańsku miastem gdzie rugby jest w programie rozgrywek Szkolnego Związku Sportowego, jako czwarty dołączył Lublin.

Przed rozpoczęciem rozgrywek Miejski Klub Rugby wyposażył miejskie i powiatowe gimnazja w zestawy tagów i piłki, organizował też w szkołach pokazowe lekcje wychowania fizycznego poświecone technice i taktyce rugby tag. Liga ma popularyzować rugby w gimnazjach, aktywizować młodzież, zachęcać do sportowego trybu życia i uczyć przestrzegania zasad fair play. Najzdolniejsi zawodnicy będą mogli kontynuować przygodę z owalną piłką w Miejskim Klubie Rugby, który uczestniczy w turniejach regionalnych i ogólnopolskich.

Patrz też zakładka: RUGBY TAG